DOLAR 7,4679
EURO 9,0609
ALTIN 442,134
BIST 1565,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum -6°C
Hafif Kar Yağışlı

Pasinler Zaferi'ne Yoğun ilgi

20.09.2019
A+
A-

971.Pasinler Zaferi etkinlikleri Başkan Ahmet Dölekli önderliğinde Pasinler’in gördüğü en güzel etkinliklerden bir tanesi oldu.

Başkan Dölekli organizasyonla ilgili: “Türklerin Anadolu’ya girişinde en önemli dönüm noktalarından biri olan Pasinler Savaşı hakkında elde maalesef yeterli bilgi yoktur bu sebepledirki bugüne kadar bu şanlı destanın kıymeti yeterince anlaşılamamıştır. Biz bu yıl Valiliğimiz ve Büyükşehirbelediyemizle müşterek olarak bu şanlı zaferi hakkıyla yadetmeyi hedefliyoruz ve nasip olursa bugün saat dörtte kortej yürüyüşü ile etkinliklere başlamış olacağız.
Pasinler tam anlamıyla bir Selçuklu beldesidir ve gerek Pasinler Zaferi ile gerekse Büyük Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat’ın beldemizde meftun olmasının kanıtlanması ile bu gerçek bir kere daha gün ışığına çıkmıştır. Selçuklu dönemi üzerinde çalışan araştırmacılar genellikle dönemin Bizans iç sorunları ve Malazgirt üzerine yoğunlaşır, ondan önceki süreci ise üstün körü geçerler. Elbette ki Malazgirt Zaferi son derece önemlidir, Ancak Malazgirt’e giden yol Pasinler Zaferi ile açılmıştır.
Selçuklu tarihine dikkatli şekilde bakıldığında Anadolu Toprakları’nın Malazgirt Savaşı öncesinde de Selçukluların düzenli akınlarının hedefinde olduğu görülecektir. Müslüman Türklerin Anadolu’ya gelişleri 10. Asrın sonlarına doğru başlamış ve giderek yoğunlaşmıştır. Önden gelen türk akıncıları ardından gelen Selçuklu’ların bölgeyi tanımalarını ve ilerlemelerini kolaylaştırmışlardır. 10. Asrın sonlarına doğru Anadolu’ya gelen Oğuz Abdal, Yağan Baba, Horasan Baba gibi manevi şahsiyetler Anadolu’nun Türk yurdu olmasında önemli hizmetler vermişlerdir.
Pasinler Savaşı, Selçuklu’nun ilerleyişini engellemek amacı güden Gürcü, Ermeni ve Abazaların da destek verdiği elli bin kişilik Bizans Ordusu ile Selçuklu kuvvetleri arasında gerçekleşmiştir. İki ordu 18 Eylül 1048 tarihinde karşılaşmış, savaş güneş battıktan sonra başlamış ve sabaha kadar devam etmiştir. Bu savaşta Selçuklular o zamana kadar uyguladıklarından daha değişik bir bozkır savaş taktiği uygulayarak muzaffer olmuşlardır.
Pasinler Savaşı Türklerin Anadolu’ya yerleşimleri planlarının ilk icra sahasıdır. Bu savaş Bizans ile yapılan ve kazanılan ilk ciddi ve büyük savaştır dolayısıyla Malazgirt Zaferi’nin önünü açmıştır. Türklerin Anadolu içlerine ilerleyişi Pasinler Zaferi sonrası hızlanmıştır. Pasinler Zaferi Erzurum’un Anadolu’nun kilidi olduğunu; Erzurum’u eline geçirenin Anadolu’ya hâkim olmasının kolaylaştığını bir kez daha göstermiştir.
Vatan sevgisi imanımızın gereğidir. Özellikle genç nesillere bu aziz vatana sevgilerini kazandırmak için bu toprakların tarihini bıkmadan usanmadan anlatmak mecburiyetindeyiz. 971. yılında Pasinler Zaferi etkinliklerimizin bahsettiğim tarih bilincini kazandırmakta faydalı olmasını temenni ediyorum. Pasinler Savaşı’nı zaferle taçlandıran şehit ve gazi ceddimizi rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Pasinler Zaferi etkinlikleri hakkında konuşmasını sürdüren Başkan Dölekli:
“Bu yıl geçen yıllara oranla daha kapsamlı bir anma etkinliği düzenlemek için valiliğimiz ve büyükşehir belediyemiz işbirliği ile son derece güzel bir program hazırladık. Kortej yürüyüşü ile başlayan etkinlikiliklerimiz, Türk oyunlarından savaşçıların kendilerini zinde tutmak için oynadıkları kökbörü oyunu, cirit oyunu, Kafkas halk oyunu gösterisi ve Esat Kabaklı konseriyle devam etti. Yine ikinci gün saydığım etkinliklere ek olarak özellikle Yakut Türklerinin oynadığı mas güreşi, aşık atışmaları, mangala, ok atma etkinlikleriyle programa gelen vatandaşlarımızı kültürümüzün güzel örnekleriyle misafir ettik. Çadırlarımızda yöresel ürünlerden, el sanatları çalışmalarına, önemli manevi büyüklerimizin tanıtımlarına kadar güzel sürprizlerle halkımızı misafir ettik ve etkinliklerimizin kapanışını Ahmet Şafak konseriyle gerçekleştirdik. Bizim amacımız bu etkinliklerle Erzurum’un Pasinler’in Türk için Türk tarihi için önemini anlatabilmek aktarabilmek. Sloganımız da son derece önemli Türk’e Türk’ü Türkçe anlatan Anadolu’ya atılan ilk adım Pasinler Zaferi etkinliklerine hoş sefa geldiniz. Ben buradan bu güzide organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen başta valimiz, büyükşehir belediye başkanımız başta olmak üzere her bir adımda emek veren tüm çalışan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

REKLAM ALANI 5
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.